Podpůrná slova, reflexe a články

Dobrý den Jani,
říkám si už delší dobu, že Vám napíšu, tak konečně.
Jen jsem Vám chtěla dát vědět, že na Vás myslím, opěvuji TRE kudy chodím a posílám vám své kamarády a známé do terapie :)
Jsem vám nesmírně vděčná za TRE i za těch několik hodin, které jsme spolu propovídaly u čaje. Přínos toho je pro mě nedocenitelný, obrovský... Moc Vám děkuju! Myslím, že díky TRE jsem se uzdravila. Stále snižuju AD a ze 150 mg jsem nyní na 40 a je mi čím dál líp. TRE používám tak 1x do týdne či do dvou cca na 3 minuty. Častěji jen výjimečně, když nemůžu usnout. To si zatřepu a spím jako dudek :) Když je to častěji nebo déle, jsem pak druhý den hodně unavená. Takže si jej dávkuju opravdu jako šafránu a stačí to.
Cítím, že kameny deprese, vyčerpání a všech možných nespravedlností jsou fuč (alespoň pro teď). Tak mám velkou radost, cítím úlevu a obrovskou vděčnost.
Držím Vám palce, ať můžete dál předávat TRE i vaší úžasnou moudrost a lidskost. Je fajn vědět, že se kdyžtak můžu ozvat a setkat se s Vámi :)
Ještě jednou moc děkuju Jani.

A. 15.5.2018


O cvičení stres/trauma uvolňujících cviků (TRE) jsem se dozvěděl na jaře roku 2017. Již delší dobu jsem předtím "experimentoval" se svým tělem formou uvědomovaní těla, meditací apod. Jednou se mi při cvičení stala taková zvláštní věc. V určité pozici při strečinku se mi začala třást dolní polovina těla a cítil jsem příjemný pocit brnění a jakoby rozlití nějaké energie, kterou jsem si dříve neuvědomoval. Teď když se nad tím zamyslím zpětně, tak jsem ten pocit dříve už zažil, ale nevěnoval jsem tomu tak velkou pozornost a ani jsem nevěděl jak tohoto stavu vědomě dosáhnout. Začal jsem tedy hledat souvislosti na internetu. Jelikož je má angličtina na docela pokročilé úrovni, hledal jsem rovnou v anglickém jazyce. Při projíždění na internetu jsem narážel na jména jako P. Levine a později i D. Berceli. Od přirozených reflexů zvířat jsem se dostal až k technikám dr. Berceliho. Tím, co jsem našel jsem byl ihned ohromen a vše mi dávalo hluboký smysl. Na nic jsem tedy nečekal a začal jsem hledat kompetentní osobu se zkušenostmi s TRE, co nejblíže mému domovu. V ČR jsem nalezl certifikovanou osobu pi. Horsákovou v Praze. Do Prahy je to z mého bydliště přes 100 km, ale i přes tuto vzdálenost mi to za to stálo. Na sezení v Praze jsem byl celkem asi 3x, to mi ale ke zvládnutí základních technik bohatě stačilo. Ze začátku jsem první měsíc cvičil vždy celou sérii cviků, později jsem k aktivaci třesu používal již jen poslední z cviků, tj. základní cvik v leže. Cítil jsem se plný energie po každém cvičení, zlepšilo se mi spaní. Jednou jsem to trochu přehnal s dobou cvičení (více než 30 min.) a naopak jsem se cítil poměrně unavený. Méně je někdy více, a tak jsem se opět vrátil k 15 min. cvičení. Po nějaké době se mi začaly uvolňovat/třást i části těla, které se z počátku vůbec nechvěly. Nějaký čas se nahromaděná energie uvolňovala tak silně, že jsem zažíval orgasmické pocity a reakce těla. Snažil jsem se s tímto vypořádat a bojovat s tím, jenže jsem se pak dostával do velkého napětí, tak jsem tomu raději nechal volný průběh. Na určitou dobu jsem pak přestal cvičit a ke cvičení se vrátil po pár týdnech. Nyní již k orgasmickým uvolněním nedocházelo, ale zase musím říci, že tělo se netřáslo jako dříve a pořád jsem cítil zbytkové napětí. Po nějaké době jsem se dostal opět do stavu plného třesu, který v několika případech vedl až k uvolnění v sexuální oblasti. Pocitově jsem se cítil skvěle, tak jsem pokračoval dále s cvičením až do teď. I tímto bych chtěl poděkovat paní Janě Horsákové za techniky a postupy, kterým mě naučila a určitě bych doporučil TRE všem, kteří zažívají stresující události nebo jim byli v minulosti vystaveni. 

Jan, 12. ledna 2018


S metodou TRE jsem se seznámila náhodou (pokud náhody existují), poté, co jsem zkusila různé metody práce na sobě a snažila se řešit své problémy ve vztazích a depresivní stavy. Terapeutka Jana Horsáková je nesmírně laskavá, empatická a vědoucí bytost, což je samo o sobě velmi léčivé. Ale tato - vlastně velmi jednoduchá - metoda TRE mě překvapila svým účinkem. Po několika lekcích "vytřásání" strachů, stresů a napětí se mi ulevilo jako nikdy předtím. Cítila jsem se vylehčená, vyčištěná, najednou jsem pocítila klid a mír, který jsem hledala. Získala jsem skutečný pocit sebehodnoty a laskavý vztah k sobě a je teď pro mě daleko snadnější zvládat stresové situace nebo se nenechat manipulovat, anebo něco odmítnout bez pocitu provinilosti.

Možná jsem se pak rychle dostala do přílišné euforie, která po určité době zase opadla, takže jsem potřebovala znovu najít rovnováhu, ale to, co by mi dříve trvalo týdny a měsíce, jsem s TRE zvládla za daleko kratší dobu. Možná se moje nálady budou ještě měnit a nějaké stresy a krize přijdou, ale cítím v sobě konečně pevný základ, o který se můžu opřít, abych si udržela radost a láskyplný přístup k sobě i k druhým.

Jano, díky!

Věra, 29.5.2017


V březnu 2017 jsem se zúčastnila dvou pátečních odpolední s metodou TRE a Janou Horsákovou. Už léta vytrvale a neúnavně pátrám po způsobu, jak dostat z těla stres ven "přes tělo". I metody psychoterapeutické samozřejmě fungují, ale stojí čas, peníze i emocionální nasazení. A pokud jste zažili traumata v útlém dětství, která si "nepamatujete", ale vaše tělo ano, pak vlastně nemáte moc s čím pracovat. Proto jsem metodou TRE naprosto nadšená a v podstatě končím s hledáním. Velmi jednoduše, jen tím, že necháte své tělo za pomoci speciálních pár cviků vytřást, se zbavujete toho nejhlubšího tělesného (a potažmu i duševního) napětí. Za mě je to nejúčinnější a i nejpříjemnější způsob či metoda, kterou znám. Vím, jak moc záleží na tom, jak se věci podají. A tady se oboje "sešlo". Jana Horsáková pro mě úplně "svítí", hodiny s ní byly jako prozářené sluníčkem, utekly díky tomu tak rychle, že se mi chce je zopakovat.. Jana vytváří atmosféru plnou důvěry a bezpečí. Vše podrobně a přehledně vysvětlí. A lidé pro ni nejsou pouhými klienty, u ní přímo cítíte, že vše dělá ze srdce. Myslím, že v jejím podání je TRE metoda tím největším přínosem, který může poslední doba v této oblasti nabídnout. DĚKUJI. 

Míša 29.3.2017


Zajímají mě nové efektivní techniky, jak pracovat se svou myslí i tělem a TRE je výborná metoda pro redukci tolik přítomného stresu a napětí v těle, dalo by se říci takový Biohacking. Chtěl jsem se více propojit a spřátelit se svým tělem a TRE mi výborně pomohlo. Navíc Jana je skvělá instruktorka, která má mnoho zkušeností a velmi pečlivě s obrovskou pozorností a laskavostí se věnuje všem svým klientům. Určitě přijdu znovu.

Milan 4.2.2017


Na TRE oceňuji jeho jednoduchost a že si ho mohu dělat v klidu doma bez potřeby další osoby a slov. Prostě nechám tělo, aby se samo třáslo a jen jsem s ním v kontaktu a vnímám, jaká je pro dnešek dobrá dávka. Obvykle hned po cvičení cítím větší klid, usazenost a sílu v sobě.

Tomáš 23.1.2017


V komplikované racionální době máme tendenci vyhledávat komplikovaná řešení a zapomínáme na neobyčejně obyčejnou moudrost těla. Dopřejte si TRE, i kdyby to mělo být jen ze zvědavosti nebo z chuti experimentovat. Budete překvapeni :) Mně si třesení získalo před několika měsíci a pomohlo mi překlenout nesmírně náročné období. Jeho uklidňující a relaxační aspekt ale oceňuji i teď, v dobách míru :)

Petra 18.1.2017


TRE jsem začala cvičit už loni na jaře, ale jen občas. Od loňského podzimu jsem začala chodit na individuální lekce a pravidelně cvičit obden po dobu, kterou jsme našly jako vyhovující. Po 1. měsíci cvičení jsem zjistila, že mne přestaly trápit předmenstruační bolesti, v podstatě úplně vymizely. Nyní cvičím 2. měsíc a pozoruji i úbytek různých bolestí zad. Pokaždé, když cvičím objevuji úplně nové pocity v těle a uvědomuji si, jak je psychika s tělem úzce propojená. Cvičení TRE mi otevírá úplně nový pohled a pokaždé se těším, co nového mi přinese. 

Soňa 10.1.2017

  

Celý svůj dospělý život se zabývám pohybem, výrazem a psychologií osobnosti, jsem grafoložka, masérka, vystudovala jsem psychoterapii u Růžičky a Skály a přes patnáct let jsem se věnovala výrazovému tanci a tajči, v poslední době zkouším jógu. Vztah mezi osobnostní strukturou a výrazem těla, držením těla, mě vždycky zajímal. Metoda TRE mi připadá jako jednoduchý, neagresívní a snadno osvojitelný způsob, jak odreagovat stres a napětí nahromaděné v těle. Je akceptovatelná pro "duchaře" i vědce a vřele ji doporučuji všem - ať už jako metodu jak uhladit a vyléčit stará zranění, nebo jako způsob jak rychle zrelaxovat po namáhavém dni.

Lucka 2.6.2016


Jsem šťastná, že jsem poznala Janu a jejím prostřednictvím "kouzlo" TRE. Dlouhodobě jsem se cítila zatížena "křivdami" z dětství, nezpracovaným úmrtím matky v 10 letech, atd. Jejich stále podvědomé znovuprožívání mi komplikovalo každodenní život. Byla jsem u několika psychoterapeutů a až TRE mi pomohlo "najít se". Jsou věci, které nejdou ovlivnit vůlí, na které se musí jít odjinud. Tím odjinud pro mě bylo TRE. Jsem člověk racionální, skeptický vůči všem "ezo věcem" a stejnou skepsi jsem cítila i vůči TRE: "že by to bylo tak snadné"? Ano, je! Velké díky dr. Bercelimu, který TRE objevil.

Katka 6.1.2017


Vnímám cvičení a "slyšela" jsem uvnitř sebe na moje otázky čím je cvičení, ač tak snadné, silné, tyto odpovědi: podstatou vesmíru je úzdrava nebo i destrukce, která ale opět jde do nového zrození. Když jsem byla již v relaxační poloze (nohy na zemi položené), jasně jsem vnímala, jak mi z plosek a chodidel jako do vesmíru jde proud (jakoby byl vývěvou z plosek vytahován) nějaké nemocné a bolestivé energie, která ve mne kdesi byla. Cítila jsem, že je to zcela přirozený a chtěný proces, tato energie se úplně v prostoru ztrácela a měnila na neutrální. Já jsem byla o to silnější. Přišlo mi také, že klepání je vlastně navibrování se na bazální energii vesmíru, která je živá, úzdravná a dostupná. Třes (u mne spíše ve vlnách) je takový malý porod, kde také sami neurčujeme zcela rytmus, ale až jeho navnímání a navlněním se na něj bez odporu, se může dít něco nového, potřebného, rodícího se... tato energie klepání je pro mne přirozený tepot okolí, které pomáhá každému najít harmonii a rovnováhu, ač třeba přes bolest a očistu. Co je cítit, žije.

Veronika 


Děkuji za cvičení TRE, moc mi pomohlo. 2 roky jsem neusnula bez prášku a teď se mi to už několikrát povedlo. Jani moc ti děkuji, měla jsem jít dříve.

Hanka 12.11.2016


"Když jsem poprvé četla o TRE, bylo to v době, kdy jsem po letech potlačování emocí, především tedy těch negativních, hledala cestu, jak pracovat se svým tělem, na kterém byly všechny ty nakumulované a nezpracované emoce čím dál tím víc znát. Bolesti hlavy. Shrbená záda, která jsem sváděla na práci u počítače. Bolesti kloubů. Neklid. Nervozita. Nespavost. Četla jsem o TRE a dostala se na web Jany Horsákové. Čím dál tím víc mě všechno vedlo k sobě samé a poprvé v životě jsem si v plné síle uvědomila, co doopravdy znamená, že emoce máme uloženy v těle. Ne v hlavě. Ne někde mimo sebe. V sobě. A že k sobě se dostat přes všechny ty letité nánosy je někdy sakra těžké. Janička a její trpělivá péče a dohled, rozhovory a předávání zkušeností s TRE mi v tom hodně pomohly. Není to to jediné, s čím mám zkušenost. Věnuju se i další práci na sobě i pomocí jiných přístupů. TRE pod vedením Jany Horsákové mi ale umožnilo víc se otevřít sobě, vnímat víc sama sebe, prožít emoci bez spojení s myšlenkou a její racionalizací, nechat ji odejít. Pomalu a po kouskách, tak, aby se vše dalo zvládnout a vstřebat, pracuju i díky TRE (na čemž má obrovský podíl právě Jana a její přístup) na všem dál. Velmi oceňuju, že Trauma Release Exercise je předáváno díky Janě tímto způsobem, že se ho pod dohledem naučíte, a pak můžete kdykoliv sami cvičit. Bez vytváření závislosti na terapeutovi nebo průvodci, bez nutnosti pravidelně docházet měsíce na jedno místo. Zároveň ale můžete kdykoliv přijít znovu, poradit se a prohloubit své zkušenosti. Nebo se zúčastnit i skupinových večerních setkání a sdílet vše i s ostatními. Chtěla bych tímto Janičce moc poděkovat za to, že mi otevřela prostor, ve kterém jsem měla v bezpečí a klidu možnost si cestu najít sama. Být vyslyšena, ne odmítána, ve chvíli, kdy já sama k sobě byla velmi kritická a nechápavá. Děkuju."

Kristýna 6.1.2017


TRE používám i nadále. Ze začátku jsem jela přesně podle návodu a pokud možno velmi pravidelně. Přineslo mi to velké uvolnění v bederní části zad. Nyní se TRE vracím, když mám zkrátka pocit "že tělo něco chce" a cvičení si projdu. Je to proces, který se jakoby děje sám a můžu ho jen tak pozorovat. Tělo se maximálně zrelaxuje a já se pak cítím úplně jinak. Uvolněně, hned tak mě něco nerozhází. Přesto v případě, že potřebuji zareagovat na nečekaný impuls, udělám to a to bez stresu. Přijde mi to už tak normální, jako že si pravidelně čistím zuby:)))

Jana 6.6.2016


Moc díky za kurz, jsem ráda, že jsem se s TRE seznámila a plánuji ho používat. Celkově mám dojem, že pro mne bylo TRE od začátku hodně přirozené a z hlediska práce na sobě jsem skoro měla dojem, že by mi stačila jen první lekce. Ty další lekce mi ale přinesly především zjištění, že to tak zdaleka není u každého, každý reaguje jinak a v tomto směru je potřeba velká opatrnost a respekt k tomu, jak to prožívá ten druhý.
Luba 3.12.2016


Co mi TRE přináší? Cítím, že moje nervová soustava potřebuje vybít energii, kvůli které se tělo nemůže uvolnit. Třesení, brnění a pohyby pánve jsou pro mé tělo přirozenou cestou, jak se této energie zbavuje. Zatím je asi brzo na to, abych se cítila klidněji než dřív, ale pokud se něco změnilo, tak to, že jsem pravděpodobně víc bezprostřední. Určitě v tom může mít podíl i jóga, zazen a meditace mettá, kterou po zazenu krátce vysílám téměř každý den. Celkově se cítím trochu víc v těle (embodiment), i když mívám skoro každý den mnoho hodin disociaci celého břicha nebo jeho částí. Jako by však ten zbytek těla byl víc pociťovaný. Jsem teď "naživu" víc než dřív. Živá část těla je teď taky občas šťastná - navzdory paralelním disociacím, které tím pádem tolik nevadí. Bolest, smutky a agresi přijímám a vítám - jsou mnohem lepší než prázdnota. Jsou však stále stejně křehké a snadno zmizí do prázdna nebo do chaosu. Ale i tak z toho mám radost. Vaše vysvětlení metody a provádění klienta považuju za naprosto perfektní. Velmi si cením toho, že jste opravdu nesmírně podpůrná. Obrovskou výhodou je Vaše vzácně hluboká empatie a otevřenost tomu, co se při procesu objevuje. Hodně moc děkuju za připomenutí meditace mettá, jejíž cvičení zřejmě opravdu snížilo obrany v těle a pomáhá tělu důvěřovat procesům spojeným s TRE.

P. 4.6.2016 


Odkaz na rozhovor v Magazínu Maitrea   https://magazin.maitrea.cz/jak-se-zbavit-stresu-setreste-ho-z-tela-ven/

Další příspěvky na facebooku   TRE a psychoterapie - Jana Horsáková 


Rozhovor vedený Petrou Weissovou v února 2017

Jak a kde byla metoda TRE vytvořena? Co to vůbec je?

TRE® - Napětí, stres a trauma uvolňující cvičení vymyslel David Berceli, který žije v USA. Cestuje však hodně po světě a pomáhá lidem v mnoha zemích. Působil jako sociální pracovník podporující lidi ve válečných zónách, v místech přírodních katastrof a tam, kde lidé zažívají různé traumatické situace. Hledal způsob, jak pomoci lidem zpracovat těžké zážitky. Když byl s mnoha dalšími lidmi zavřený v krytu v Libanonu během občanské války, všimnul si, že když spadne blízko bomba, všichni lidé se schoulí, sevřou a malé děti se pak začaly třást. Tyto děti byly v důsledku více klidné než dospělí. Tento zážitek ho inspiroval a sestavil 7 jednoduchých cviků, po kterých se spustí přirozený třes v těle. Třes pak postupně uvolňuje organismus od napětí a umožňuje nastolit rovnováhu v našem nervovém systému. Tím dosáhneme stavu, kdy reagujeme na stres adekvátně, tj. když je něco ohrožující instinktivně jednáme tak, abychom se ochránili. Když jsme v bezpečí a klidu, umíme se uvolnit a relaxovat. Mnoho lidí žije ve velkém stresu, což pak vede k tomu, že i na malý podnět, který ve své podstatě nemusí být ohrožující, reagují silně a neadekvátně. Naše minimálně fyziologické reakce na stres nejsou ovlivnitelné vůlí. Pokud chceme nastolit ve svém organismu rovnováhu, je potřeba se věnovat tělu a co nejvíce umožnit uvolnění napětí, které důsledkem stresu vzniká. Metoda TRE® je postavena tak, aby ji lidé mohli praktikovat sami doma a byla dostupná i chudým lidem. Když se naučíte regulovat proces uvolňování, respektovat tělo a limity organismu integrovat změny, TRE® se stane významnou podporou v životě a v možnosti žít šťastně a uvolněně.

Máš za sebou léta praxe a výcviky, čím si tě získala právě TRE?

Sama jsem zažila v dětství pro mne přehlcující, tedy traumatickou situaci, jejíž dopady mne různým způsobem léta doprovázely. Věnovala jsem hodně energie snaze situaci zpracovat, uvolnit se z jejích následků. Zážitek, kdy jsem bez jakéhokoliv těžkého prožívání situaci vytřepala a zdá se, že jsem se z ní konečně osvobodila, byl pro mne fascinující. Najednou mi přišlo úplně líto času, kdy jsem si tím znovu a znovu procházela, aby se něco změnilo. A tady existuje způsob, jak bez zbytečné retraumatizace se osvobodit a zkušenost uzavřít. Úplně jasně mi došlo, že některé věci je potřeba řešit přes tělo. Padla tak moje dosavadní představa, že vše je ovlivnitelné myslí.

Také jsem zažila několikrát práci s tělem formou bioenergetiky a pessa. Za mnohé z toho, co jsem se naučila, jsem vděčna, zejména za stabilizační pozice. Nevím nakolik je moje zkušenost ovlivněna mojí nedozrálostí, ale po práci s tělem, kterou jsem tenkrát prošla, jsem často byla přehlcená a těžko jsem prožitky integrovala. Na TRE® mne fascinuje a moc se líbí, že proces vede naše individuální tělo. Tělo samo si určuje, co kdy vytřepe. Když se tělo naučíme poslouchat, jasně dá zprávu, kdy várka uvolnění stačí. Sama jsem terapeut, který má poměrně velkou citlivost a empatii, přesto bych za sebe neměla odvahu vézt práci s tělem, kdy formuji proces klienta. Přijde mi, že naše tělo má sebeléčivé schopnosti a samo nejlépe ví, kde začít svůj systém uvolňovat a proč. Jako průvodce technikou jen aktivuji přirozený třes klientů a pomohu lidem se naučit respektovat signály svého těla. Velmi mi vyhovuje tato svoboda a nepřebírání zodpovědnosti. Při práci s lidmi mi přijde nejpodstatnější podpořit jejich schopnosti pomoci si.

Další, co považuji za velmi sympatické na TRE®, že není potřeba s klienty verbalizovat jejich problémy a těžkosti. Samozřejmě jsem otevřená s klienty sdílet jejich témata, ale když se jim nechce, není nutné se snažit je jakkoliv otvírat. Prostě pracuji s tím, jak se projevuje jejich tělo, a pomáhám najít vhodnou míru uvolnění, tak aby změny byly co nejsnáze integrovatelné. TRE® pomůže lidem prodechnout dříve nebo později, což závisí na zatížení daného člověka. Pro vedení procesu není nutné vědět, co uvolňují.

Metoda TRE zní až neuvěřitelně jednoduše. Stáváme se tak komplikovanými, že v jednoduchá řešení přestáváme věřit?

Myslím, že mnozí chtějí rychlé zázraky. Tito lidé mají obrovská očekávání a jen těžko reflektují jemné změny, čímž proces změn paradoxně brzdí. Na druhou stranu jsou lidé, kteří si jednou zatřepou a jsou zcela nadšeni. Velmi rychle se s technikou cítí bezpečně, jasně vnímají své tělo a pak je pro ně metoda velmi snadno použitelná a přínosná. Mám dojem, že jsou to spíše Ti, kteří v podstatě nic moc nečekají. Dle mého úsudku jejich otevřenost jim umožní přijmout dary TRE®. Lidé, jejichž očekávání jsou silná, bývají zklamaní, že se jim tělo netřáslo dostatečně, že se necítí hned extaticky apod. Přijde mi, že jejich silná touha paradoxně brzdí proces. V TRE® je totiž podstatné třes nemanipulovat. Když vlny, brnění či třes necháte, většinou se sami umocní. Když se neumocní, vnímáte i jemné vibrace jako velmi příjemné. Každé tělo se třese jinak a má k tomu jasné důvody. Napětí, kterým v důsledku trpíme, mělo primárně ochranný důvod a je potřeba uvolňovat postupně. Naše tělo ví, proč se někdy třese mocně a někdy jemně. Pak také mám zkušenost, že vibrace, které probíhají uvnitř těla a nejsou okem viditelné, bývají snad nejsilnější ve svém následném efektu.

Zpět k otázce. Přijde mi, že je to hodně o tom přijmout zodpovědnost za svůj proces. Samozřejmě každý z nás je jiný a jsou pro něj vhodná jiná řešení, jiné techniky práce na sobě. Určitě je v pořádku hledat a zkoušet, co mi nejvíce vyhovuje. V nějakou chvíli je však potřeba se zastavit a začít sám praktikovat. Jsou lidé, kteří mají léčebné schopnosti, umějí lidi aktivovat apod. Jsem však přesvědčena, že nejpodstatnější práce je vždy na daném člověku a jeho odvaze přijmout za sebe zcela zodpovědnost a vyvinout úsilí, aby se vyléčil ze svých neduhů. Což samozřejmě nevylučuje, že není vhodné využít podporu druhého. Každý z nás vyrůstáme v nějakých systémech a jsme v těch systémech zvláštně zajatí. Přátelé, terapeuti a průvodci nám mohou významně pomoci prohlédnout naše zvyky a vytvořit tak prostor pro změnu. No a ti terapeuti a průvodci také někdy něco prohlédli a na základě toho vytvářejí své systémy podpory a nabízí hledajícím cestu, která jim zafungovala a ve které se mohou sami realizovat a pomáhat. Tak vznikají další a další metody.

Prošla jsem si mnoha zkušenostmi, praktikovala pod vedením poměrně dosti lidí a došla jsem k závěru, že čím jednoduší, tím mocnější a efektivnější. Sama praktikuji tu nejzákladnější buddhistickou meditaci a vnímám, jaký to má efekt na mou mysl hlavně v oblasti moudrosti. Dovolím si to však říci v zásadě po 19 letech úsilí. Často mi je smutno, když vidím lidi meditující dle později inovovaných instrukcí. Jejich praxe nejednou spočívá v manipulaci mysli. Věřím, že bylo asi snadnější a rychlejší dosáhnout nějakého uchopitelného efektu meditace, ale z mého pohledu v důsledku hodně ztrácí. Podle mne tendence k manipulaci, k pocitu moci apod. je v podstatě hlavně o nějaké nedosycenosti zřejmě z útlého dětství. Tito lidé necítí jasné a bezpodmínečné místo na světě a sytí se potřebou ovládat či snahou vytvářet svět podle sebe. Pro mne je nejdůležitější co nejvíce respektovat a vidět svět takový jaký je, ve svém světle i ve své tmě. A v této realitě osvobozovat mysl a žít co nejšťastněji. Cokoli je komplikované, je nějak formující a v důsledku limitující. Forem je až až. Jednoduchost má mnohem větší sílu a efekt.

Existuje nějaký typ klientů, pro které je TRE výjimečně vhodná metoda?

Přijde mi, že TRE® je velmi výhodné pro lidi duchovně praktikující. TRE® významně podporuje pocit bezpečí, uvolňuje strachy a umožňuje tak mysli být průzračnější. Lidé, kteří jsou zvyklí na sobě pracovat, vidí efekt a přínos TRE® snadno a většinou dokážou dobře pracovat s případnými smutky či úzkostmi, které se mohou přechodně objevit. TRE® je velmi vhodné pro lidi, kteří jsou jakkoliv přetížení. Proces uvolňování však může být delší a chvíli trvat než se jim významně uleví. Předpokládám ale, že tito lidé potřebují vytrvat a nechat delší prostor pro zafungování i jakékoliv jiné techniky. Poměrně rychlý efekt má TRE® u lidí, kteří zažívají různé křeče po těle, bolesti zad v křížové oblasti, u žen se zážitkem těžkých porodů nebo které mají problémy v gynekologické oblasti. Další skupinou jsou lidé, kteří mají vážné problémy, deprese či úzkosti a vůbec netuší proč. Psychoterapeutická péče v zásadě nemá na co nasedat. Pak je TRE® nezaplatitelný způsob, jak tyto lidi podpořit a umožnit jim změnu v nastavení jejich organismu.

Jano, kdo jsi?

Od mala jsou pro mne důležité vztahy, ujasňování místa na světě a hledání cesty, jak žít ve štěstí. V 19 letech jsem poprvé meditovala a následně jasně cítila změnu v nastavení mysli, ve schopnosti uchopovat, co se děje. První týdenní meditace mi rozjely tzv. psychospirituální krizi ve formě kundaliní. Na jedné straně se mi otevřel přístup k magickým schopnostem mysli, na druhé jsem zažívala obrovské strachy. Po roce a půl se podařilo kundaliní rozložit na elementy, tím silné proudění v mém organismu ustalo a mysl zas fungovala v normálních hranicích. V té době jsem pracovala s duševně nemocnými a provázela je často těžkými procesy. Zasáhla mne sebevražda jedné z klientek. Naplno mi došlo, že není šance zachránit lidi kolem sebe. Rozhodla jsem se po ukončení psychoterapeutického výcviku odjet na delší dobu meditovat. Postupně se vykrystalizovalo rozhodnutí přijmout anonymitu mnišství.

Pobyt na Srí Lance byl silný po mnoha stránkách. V mnišství probíhalo vše rychleji a intenzivněji. Nic není náhoda. Tedy ani situace, kdy jsme byli v hierarchické moci učitele, který sešel z etické cesty, manipuloval své okolí a vytvářel negativní následky. Můj pobyt na Srí Lance byl propojen s tím, jak se z jeho vlivu osvobodit. Mnišství je však dar, za který jsem vděčna a děkuji všem, kteří mi umožnili tak žít. Ke konci pobytu jsem potkala pro mne drahého učitele Bhante Pemasiri. Cítila jsem hluboký vděk za nezištnou lásku, kterou vyzařoval. Fyzicky jsem cítila, jak se moje srdce léčí, stoupá důvěra a mysl udělala v meditaci významné pokroky.

Přes možnost žít v takovém bezpečí a podpoře, jsem se rozhodla pro návrat do Čech a světského života. Tím se dostáváme k tomu, kdo aktuálně jsem. Je mi 38 let, jsem matka dvou dětí a žiji s mužem, který je pro mne podporou a zázemím. Podstatou mé současné cesty je klonit se k tomu, co vidím jako prospěšné a respekt k hranicím svým i druhých. Snažím se co nejvíce pojmout, že svět běží tak, jak běží, nebojovat proti tomu a pomáhat sobě a těm, kteří to ode mne chtějí. Hledám cesty, jak v sobě podpořit schopnost lásky, soucitu a moudrosti. Snažím se žít opravdově a čistě. Někdy to znamená jít s kůží na trh a být odvážná bojovnice. Věřím však, že cesta je důležitější než jakékoliv majetky či vztahy. Za sebe se zaměřuji hlavně na své schopnosti žít co nejlépe. Schopnost pustit, nelpět na ničem a na nikom je podle mne paradoxně základ dobrých vztahů. Když vztahy v téhle svobodě skončí, zřejmě nebyl důvod ani prospěšné, aby pokračovaly. Velmi si vážím svobody a znám u sebe, jak ve svobodném prostředí prodechnu a rozkvetu. Moje svobodná mysl je hlavní motor mého vývoje a schopnosti dělat změny. Aktuálně se snažím podpořit schopnost žít s větší lehkostí, zodpovědně, ale i s důvěrou, že se děje to, co má. Proces bytí a změn je nezastavitelný.

Co pro tebe bylo nejdůležitější, co sis odnesla z meditací ze Srí Lanky?

Ze svého pobytu na Srí Lance, jsem si kromě svých osobních procesů, odnesla jasné uvědomění, že kdokoliv je zrozen na tomto světě, podléhá kořenům chtivosti, nenávisti a zaslepenosti. To že někdo má mnišské roucho, je označován za osvíceného učitele, ještě neznamená, že má opravdu natolik rozvinutou moudrost, aby nepodléhal kořenům utrpení. Podporovat mnichy je úctyhodné a prospěšné. Mnišství však znamená hlavně odchod do bezdomoví, vzdání se světských požitků i povinností a pracovat na osvobození své mysli. Pokud má někdo tendenci ze sebe vytvářet mocnou autoritu, a to i když používá Buddhovo učení, ze kterého vybírá a které vykládá svou s největší pravděpodobností ne zcela probuzenou myslí, za sebe doporučuji si držet odstup a nepředávat dotyčnému jakoukoliv moc nad svým procesem. Bhante Pemasiri nejednou řekl, "lepší žádný učitel než špatný učitel". S lidmi, kteří mne v mém hledání významně pomohli, jsem se cítila dobře, podpořily moji moudrost a důvěru v cestu, kterou žiji. S "autoritami", vedle kterých se silně zvyšovaly moje pochyby o sobě, vznikl v důsledku problém. Buddhovu ušlechtilou stezku může projít každý sám za sebe, nikdo jiný to neudělá. Není tedy jiné cesty než podporovat svoje schopnosti a kvality stezku naplnit. Další pro mne zásadní věc, co si odnáším ze Srí Lanky je kontakt se smrtí. Na Lance je běžné nechávat mrtvé doma 3 dny a většina lidí z vesnice včetně mnichů a mnišek se chodí rozloučit. Viděla jsem tedy díky tamějším lidem dost mrtvých. Když jsem ve svých 26 letech se šla podívat na první mrtvolu, mnišky se divily a smály a všem vesničanům tuto zajímavost hlásily. Jsem vděčna za tu možnost vnímat smrt a mít možnost nějak procítit oddělení mysli od těla. Vědomí konečnosti života mi paradoxně přijde velmi podpůrné pro dobré žití života.

Jano, co pomáhá nejvíc tobě, když tě bolí duše?

Spát, být sama, zahrnovat se soucitem, cvičit a meditovat. Většinou si pustím buddhistické mantry, cvičím TRE® a praktikuji meditaci soucitu. Naplno si tedy přeji "kéž se zmírní moje utrpení, kéž se osvobodím do téhle bolesti, kéž pochopím, kéž odpustím sobě i druhým, kéž mi je dobře, kéž jsem šťastna." Když se cítím hodně slabě, tak poprosím o ochranu a většinou začnu kolem sebe vnímat světlo. TRE® mi často pomůže odhalit, v čem tkví podstata mého problému, jako třeba že jsem naštvaná nebo smutná a s tím už se většinou snáze pracuje. Pak když mám prostor si zameditovat, tak pokud není problém extra silný, většinou se povede uvolnit. 


Moje (Jany) reflexe procesu TRE® z dubna 2016:

 Znovu a znovu mne překvapuje, jak vytřepávání těla má silné účinky. Cítím, jak se osvobozuji z pout, o kterých jsem ani netušila, že mne svazují. Stále mne fascinuje technika TRE® v tom, že teprve když něco povolí, uvědomím si, co mne omezovalo. A způsob, kterým se to děje, je uvolňující, ne zatěžující. Pro můj život je podstatná práce na sobě. Ze srdce si přeji osvobodit od všeho utrpení a žít život s co nejsvobodnější a šťastnou myslí. Moje životní filozofie je zakotvena v Buddhově učení. Měla jsem příležitost žít mnišský život a věnovat se naplno osvobozování mysli. Nedokázala jsem však pustit vztahy a vzdát se touhy po partnerství a mateřství. Z mé podstaty a nastavení, je pro mne zřejmě i vhodnější žít laický život v rodině. TRE® mi vytváří v životě plném povinností a impulzů cestu, jak se neztratit v mnohosti a naučit se dovedně a s co nejmenší mírou zátěže reagovat na prostředí. Vnímám, jak moc se zamotáváme do patologických scénářů díky strachům, o kterých ani nevíme a které neumožňují naší mysli vidět situaci čistě. TRE® mi pomáhá tyto úzkosti a strachy uvolňovat. TRE® podporuje moje vnitřní bezpečí. Zvyšuje se moje schopnost poznat, co je opravdu ohrožující a co ne. TRE® mi umožňuje stáhnout se ze světa k sobě. Mysl pak dokáže být snáze v přítomnosti. V životní etapě, kdy zajišťuji hromadu potřeb dvou malých dětí, a zdá se, že dva klony matky by se užily, si mysl dokáže sednout a meditačně sledovat vznik, zánik a formace, které vytváří. TRE® mi přináší do života více jistoty. Umožnilo mi uchopit, že mám právo být taková, jaká jsem. Důležité je žít plně teď a tady a nelpět, protože vše se mění a nikdy nevíme, co nás čeká. Co mohu dělat, je posilovat svoji schopnost reagovat adekvátně a prospěšně. Léta jsem terapeuticky zpracovávala různá svá zatížení a léta medituji. Oba způsoby práce s myslí mi zásadně pomáhají. TRE® mi pomáhá zmírňovat nastavení těla na ohrožení i v situacích, kdy reálně ohrožena nejsem. To je pro moji práci s myslí podstatné.